Сладки сънища за вашите мъници с консултант по детски сън

Мечтата на всеки родител е спокойният сън и изграждане на режим на неговото дете от самото раждане. Много родители се сблъскват с безсънните нощи, трудно приспиване, непостоянни и кратки дневни дрямки, затруднения в създаването на ритуали за заспиване и много други. Всички те водят до затруднено създаване на режим у детето и изнервеност у родителите. На помощ идва консултантът по детски сън Гергана и нейната инициатива Сладки сънища.


Попитахме ви какви затруднения срещате при изграждането на пълноценен и здрав сън при вашето дете и интересът ви към нашата статия ни зарадва много! Гери с удоволствие отговаря на всички ваши въпроси в тази статия. Сигурни сме, че ще намерите най-полезните насоки и ще се справите с пречките по пътя си към изграждането на режим при вашето мъниче. 

Въпрос: Здравейте :) имам момченце на 2,5год. Приспиваме се като се гушкаме, пеем, четем книжки. Спи в неговата стая, но през нощта се разбужда и идва в нашата спалня и веднага заспива. Как да го науча да заспива сам в неговата си стая, без да се налага да го оставям да плаче с часове?

Отговор на консултанта по детски сън: Ритуалът, който използвате е чудесен. На 2.5 год. може да използвате ролеви игри, да ограничите времето за ритуала като поставите ясни граници (например "Ще прочетем тази приказка и след това ще си лягаш"), както и да награждавате детето за добро поведение (например "Тази нощ стана само веднъж от леглото, затова ще получиш като награда тази картинка" или "Тази нощ не дойде да спиш при нас, затова получаваш десерт като награда" - разбира се, наградите трябва да са символични и да поддържат интереса на детето).

Въпрос: Здравейте! Дъщеричката ми е на 1г и 10 м и не може да заспи без гърда, как да й помогна да заспи самостоятелно без травмиращо отбиване?

Отговор на консултанта по детски сън: За да бъде процесът възможно най-плавен и нетравмиращ, трябва да се случва бавно. Намалявайте времето на гърда всеки ден с по 2 минути. Когато накрая останат само 2 минути, не предлагайте гърдата изобщо. Ако е останал навик и детето търси гърдата, предложете нещо друго, за да го разсеете, например водичка.

Въпрос: Как да изградим режим на по-голямо бебе, нашето е на 9м. Кои могат да са подводните камъчета при създаването на добри навици на сън, например заспиването в количка през деня прави ли ни мечешка услуга. През деня и вечер замених заспиването на гърда с разходка в количката или гушкане и песничка, но през нощта изпада в истеричен плач ако не суче, а не мисля, че има дундичко има нужда от нощно хранене.
Каква е тайната на мистичното самостоятелно заспиване 😁 и какво можем да използваме като sleep trigger, което да му подскаже, че е време за заспиване?

Отговор на консултанта по детски сън: Режим се изгражда като се започне с фиксирането на час за ставане и след това се следват интервалите на будуване. Часът на лягане трябва да съответства на последната дрямка за деня и съответния интервал след това. Например, детето се събужда в 7ч., след което има дрямка в 10ч., която може да продължи до 11ч. Следователно следващата дрямка ще бъде около 14ч. и детето може да поспи до 16ч. Съответно часът на лягане ще бъде 19ч. Важно е обаче режимът да бъде съобразен с индивидуалните нужди на детето. 
Добрите навици за сън могат да се тълкуват по различен начин. Аз силно препоръчвам средата за сън да бъде тъмна и тиха, а спането в количка да бъде ограничено до минимум (например само веднъж дневно). Ако детето няма проблеми със съня, тогава не е необходимо да се спи само вкъщи или само на тъмно. Трябва да осигурите еднакви условия на сън, както при заспиването, така и при нощното събуждане, за да може детето бързо да заспи отново. Затова е важно то да може да заспива самостоятелно.
А каква е тайната? Няма тайна :) Самостоятелното заспиване е умение, което се постига, когато родителят плавно отнема от помощта си по време на заспиване. Например, ако днес детето заспива само на ръце, тогава на следващият ден ще го приспите докато е 80% заспало на ръце и ще го сложите в леглото му, за да се опита да заспи само. На следващият ден приспивате до 70% на ръце и след това го слагате в леглото. Така всеки ден намалявате вашето участие, като накрая единственото, което правите, е да сложите детето в леглото и да излезете от стаята. Разбира се, има много различни техники, които могат да помогнат на този процес да бъде по-бърз. 
Това, което подсказва на детето, че е време за сън, е ритуалът преди лягане. Той може да бъде най-различен и трябва да е приятен, както за детето, така и за родителите. Може да включва гледане през прозореца, четене на книжка, баня, хранене, смяна на памперс, масаж, песничка. Изборът е широк :)

Въпрос: Здравейте, имам бебе на почти 5 месеца и от скоро започна да се буди към 4 сутринта и да не мога да я приспя повече от час. След това дремва час и пак е будна, пак отначало и така вече 6и30 е окончателно събудена. Заспива към 20.30 или 21.00 с моя помощ. Не суче през ноща, тя не иска. Пие само водичка. През деня трудно прави 4 часа сън, спи около 40/ 59 мин и ако ни я полюшкам става и пак иска да играе. Въпроса ми е как бих могла да се справя, защото мисля, че не си взима нужното количество сън. Жизнена е и не плаче, само леко помрънква. Благодаря много. 

Отговор на консултанта по детски сън: Някои деца просто се нуждаят от по-малко количество сън. Трябва обаче да се вземе под внимание целият режим, защото дневният сън оказва влияние върху нощния, а натрупаната преумора води до нощни събуждания и ранно ставане. Структурирайте дневния режим на бебето като следите за интервалите му на будуване, както и осигурете подходящи условия за сън. Много е важно бебето да спи на тъмно, с бял шум или на тихо и да не е навлечено. Ранният час на лягане също ще помогне за по-здравословен сън.

Въпрос: Здравейте, бебето през деня трудно заспива и като е с мен не иска в кошарката си (иначе само там спи и в отделна стая) 😃 има ли нещо като ритуали преди дневен сън, колко време трябва да е той (про нас е 40 Мин. До час най-често).

Отговор на консултанта по детски сън: Ритуалът преди сън е от съществено значение. Преди всяка дрямка може да отделите около 10-15 минути, в които да смените пелената, да почетете книжка, да изпеете песничка, да помахате на всички предмети в стаята или каквото сметнете за приятно и удачно. Вариантите са много. Ритуалът преди нощния сън може да е по-дълъг (около 30 минути) , като включва баня и масаж.

Въпрос: Кога и как е най-удачно да премахнем нощното хранене на бебето? Дайте съвет как да отучим бебето да заспива в слинг, а в легло?

Отговор на консултанта по детски сън: Едно бебе на около 12 седмици се нуждае от поне 2 хранения между 19ч. и 7ч. Когато стане около 6.5кг, може да изкара нощта с едно хранене през този период. Това може да е например храненето в просъница около 22ч. Индивидуалните нужди на бебето, неговото тегло и здравословно състояние като цяло трябва да се вземат под внимание преди да се маха нощно хранене.
Отучването на асоциация (спане в слинг) и научаването на нов навик (спане в легло) е плавен и бавен процес и той трябва да става постепенно. Започенете с приспиване на бебето в слинг до полу-будно състояние, след което бавно и нежно го преместете в леглото, за да заспи там. Всеки ден намалявайте времето в слинга и увеличавайте времето в леглото.

Въпрос: Може ли идеи за подходящи методи на sleep training, различни от cry it out?

Отговор на консултанта по детски сън: Има много техники за sleep training, но методът, който искате да приложите, трябва да е подходящ, както за темперамента и характера на детето, така и желанието и очакванията на родителя. Най-нежният вариант е да отнемате помощта си постепенно и плавно докато детето започне да заспива само.

Въпрос: Здравейте, малчо е почти на 8м и при нас нощния сън е супер, но дневените дрямки, са наистина дрямки. Още от по-мъничък не спи добре през деня, стряска се и се буди лесно, проспиването е или на гърда, или на ръце, два пъти успях с песничка и залъгалка. Зъбките вече го мъчат и залъгалка грам не иска да опита, на ръце не иска, защото е горещо. Какъв метод да използвам и как да успокояваме и проспиваме бебчетата в тази горещина. Какво да направя, че да спи спокойно през деня, както спи през нощта?

Отговор на консултанта по детски сън: Може да пробвате да сложитете детето в леглото и да го галите и докосвате нежно или да задържите ръка на гърба му. Може да му говорите тихо и нежно. Осигурете подходящи условия за сън: достатъчно затъмнена стая, бял шум или тишина в зависимост от предпочитанията, не навличайте детето. Добре е, ако имате възможност да охладите стаята предварително.

Въпрос: Как да успокоим плачещо бебе и да го приспим? Следя интервалите на будуване, но в момента, в който започна да го приспивам започва ужасен плач! Методи за приспиване също биха били полезни. Също така как да отучим детето да заспива с биберон 🙏🏻

Отговор на консултанта по детски сън: Много зависи на каква възраст е бебето. Може да експериментирате с интервалите на будуване като пробвате 10-15 минути по-рано или по-късно и да видите кое работи за Вашето бебе. Осигурете подходящи условия за сън, а ако детето е под 3 месеца, силно препоръчвам използването на бял шум и колкото и странно да прозвучи - повиване. Това успокова изключително много бебето и спомага за контролирането на рефлекса на Моро, поради който може да се събуди по-лесно. Важно е осигурите достатъчно пространство за крачетата и да обгърнете само ръчичките. А относно биберона - няма плавен начин за това. Или го махате от раз, или ако детето е на около 7 месеца, може да го научите да си го намира и слага само.

Въпрос: Здравейте, бебка е на 7 месеца изцяло на АМ. Проблем ни е мощния сън. Приспивам я между 19 - 20ч. често се събужда през нощта,понякога с рев друг път не. Не ѝ ли дам мляко не заспива, рядко се случва да заспи но след малко пак е будна. Струва ми се, че яде не толкова от глад, колкото по навик, защото така се успива. На килограми дори е повече за възрастта си така, че буденето не е от глад. Дайте ми съвет моля как да спра нощното хранене и да има спокоен и продължителен сън. През деня поне два пъти си спи по около час.

Отговор на консултанта по детски сън: Трябва да се погледне върху цялостния режим на бебето. Дневният сън е една идея по-малко от нормата за възрастта. Чудесно е, че часът на лягане е между 19-20ч. Когато детето се събуди през нощта, трябва да го приспите по същия начин, както е заспало вечерта. Ако го храните, за да го приспите, значи трябва да промените тази асоциация и да работите към придобиване на навици за самостоятелно заспиване. От друга страна, може да ограничите храненето през нощта като постепенно намалите количеството или плавно заместите АМ с чиста вода.


Въпрос: Здравейте! Моето момиче е на 9 месеца. След 3тия си месец започна да се буди често нощем (10-12 пъти), през щастливите нощи (2-3пъти с по кратко преспиване). Към 4ч. Сутринта и давам мляко, не защото иска. А защото печеля сън около час- два, ако я взема при мен в леглото. През деня гледам да спазваме режим. Но за съжаление, както през нощта, така и през деня сънят и е неспокоен, кратък (около 30мин през деня, с моя помощ с гушкане го увеличавам до час). Притеснявам се че няма качествен сън и това може да и повлияе лошо. Ще следя с интерес статиите ви!

Отговор на консултанта по детски сън: Трябва да осигурите подходящи условия за сън през деня. Добре е детето да спи на тъмно, тихо и прохладно. За да се намалят нощните събуждания, трябва да следите интервалите на будуване през деня, да спазвате достатъчно ранен час на лягане, както и да осигурите същите условия като тези, при които детето е заспало вечерта. Ако не искате на всяко нощно събуждане да помагате на детето да заспи отново, трябва да го научите да го прави само и да заспива самостоятелно.

Въпрос: Детето ми е на 1 година. Спи на около 3,5-4 часа през деня. Може да заспива в раница, количка, в кола и на гърда. Вечер заспива на гърда, като през последния месец суче и като се унесе сам се маха и се обръща да спи на другата страна. Ако заспи на гърда го местя в кошче, ако заспи в легнала поза на сучене заспива между две възглавнички. Какви стъпки да предприема за да започне да заспива самостоятелно? Вечер имам ритуал с къпане, масаж, книжка, пускане на тиха музика от мече, бял шум, галене и сучене :) Благодаря ви предварително. Още нещо-кскам да го сложа да спи на ниско Монтесори легло, но той би ставал и се чудя, дали няма да е още по-трудно така и временно докато свикне сам, да не го сложим с кошара.

Отговор на консултанта по детски сън: Вечерният ритуал е чудесен! За да започне детето да заспива самостоятелно, трябва да започнете да го махате от гърдата преди да е заспал напълно и дълбоко и постепенно да увеличавате времето на заспиване без гърда. Когато сте сигурна, че детето се е нахранило, отдръпнето го леко преди да е заспал напълно и го оставете да заспи без Ваша помощ. Всеки ден го махайте все по-рано, т.е. във все по-будно състояние.
Ниското Монтесори легло е изцяло личен избор. Важното е прехода от сегашното легло към новото легло да бъде плавен и приятен.

Въпрос: Здравейте, от каква възраст трябва да почнем да изграждаме режим на бебето? Кога се препоръчва да е последната дрямка на двумесечно бебе преди големия сън? По колко време трябва да са дрямките през деня и трябва ли да събуждаме малките бебета (2-3 месечни) ако спят повече? Благодаря.

Отговор на консултанта по детски сън: Режим може да започне да се създава още от първия ден. Това не означава да следите часовника, а по-скоро да спазвате една и съща последователност на дневните и нощни дейности. Така например, когато бебето се събуди от сън, може да го нахраните, да смените пелената, да си поиграте и отново да го сложите да спи. Последователността е въпрос на лична преценка, но важното е да има рутина. Бебетата обожават предсказуемостта.
Последната дрямка на двумесечно бебе следва да бъде около 16:00 - 17:30ч. Така след час и половина, т.е. в 19ч. ще може да заспи за нощен сън. Всичко е много индивидуално и това е само пример. Ако искате да приложите по-късен час на лягане, извадете час и половина, колкото е интервала на будуване за тази възраст и това следва да бъде края на последната дрямка за деня. Средната продължителност на една дрямка може да е час и половина, но отново всичко е индивидуално. Трябва да събудите бебето, ако има опасност да пропусне хранене или спи повече от 2.5 - 3 часа.


Въпрос: Здравейте, въпросът ми е как да научим вече пораснало бебе на 8 месеца да заспива само като досега винаги е заспивало на ръце или в количка? Какви са етапите на едно такова отучване? Също как да премахмем нощните будения, все още имаме нощно хранене? Благодаря! 

Отговор на консултанта по детски сън: Самостоятелното заспиване е въпрос на плавно отнемане на помощта, която в момента прилагате. Може всеки ден да намалявате времето на ръце и да увеличавате времето в леглото докато детето е все още будно. Има различни техники, които спомагат този процес да бъде по-бърз и ефективен и в същото време нетравмиращ. Съветвам обаче те да са добре проучени и подбрани.  За да се махне нощно хранене, трябва да са налице няколко фактора: добре установен прием на твърда храна, достатъчно количество храна през деня и добро наддаване. Махането може да стане плавно като постепенно намалявате времето на гърда или количеството АМ в бутилката.

Въпрос: Здравейте, имам въпрос относно съня на бебето ми. Вече е на 8 месеца, но все още не издържа буден повече от час-час и половина през деня. Има ли за какво да се притеснявам, това нормално ли е?

Отговор на консултанта по детски сън: Ако всичко е наред с нощния сън, може Вашето дете да е просто по-поспаливо. Съветвам Ви обаче да се консултирате с педиатъра му, за да сте сигурни, че няма здравословен проблем.

Въпрос: Привет! Бебето ми е на 3 месеца и една седмица и осъзнах, че иска да заспива само на гърда и я премествам в кошче/количка напълно заспала. До момента имаме рутина ставане-игра-хранене и заспиване. Бих искала поне за дневните дрямки да имам и друг вариант за приспиване. Може ли да опишете стъпките за въвеждане и на друг метод за заспиване.

Отговор на консултанта по детски сън: Ако бебето заспива единствено на гърда, значи е създало силна асоциация на заспиване само по този начин. Може да започнете да махате гърдата една идея по-рано преди бебето да заспи дълбоко. На следващият път, може да се опитате да я махнете още по-рано и по-рано, докато, когато нахраните бебето, то е все още будно. Друг начин да я приспите за дневен сън е като я полюшвате, потупвате, галите, докосвате, говорите й, държите я или я возите в количката. Ако искате обаче да започнете да я учите да заспива самостоятелно, трябва да предлагате все по-малко помощ от Ваша страна.

Благодарим на всички вас за интереса към нашата статия и се надяваме съветите на Гери да бъдат в помощ. Може да се свържете с нея и да заявите индивидуална консултация по отношение на детския сън чрез социалните мрежи: 

Фейсбук страница: Сладки сънища
Инстаграм: @sladki.sanishta



Коментари

Популярни публикации от този блог

Поканиха ме на погача - ами сега?

Чао, Корона! Здравей, нов живот!