Бебешки активности от 3 до 6м.

Днес продължаваме темата за игрите и активностите, с които можем развием двигателните и умствени умения на нашето бебче, като едновременно с това се забавляваме и прекарваме времето си заедно пълноценно.

1. Плуване

Няма как да не започнем с най-полезния спорт - предимствата му се безспорни. Това е един от малкото спортове, които развиват равномерно мускулите на цялото тяло, стига с него да се занимаваме любителски, разбира се. Той е много важен за сърдечния тонус, защото усилията, според стила на плуване, могат да са значителни. И не на последно място – плуването е умение, което дава удоволствие, но и може да спаси живот.


Най-добре е да започнете да посещавате групови занимания за плуване от 3-месечна възраст, когато вроденият рефлекс за плуване не е изчезнал (винаги с инструктор и с придружител за бебето). Плуването развива костната и опорно-двигателната система, а нервната система бива стимулирана чрез дразнене на рефлекси и действа като масаж. Този спорт освен, че доставя радост, гради връзката на доверие между децата и родителите. Интересен факт е, че в много страни се препоръчва при осиновяване, за да се стигне по естествен начин до физически контакт.

Бонус идея: Може да изпратите таткото с бебето в басейна, а вие да отидете на релаксиращ масаж 🤭

2. Самолет - любимата игра на татковците

Бебето отдавна държи главата си стабилно и може спокойно да му покажете тази нова игра. Повечето бебета се забавляват искрено, а и е подходяща за укрепване на тялото. А от социална гледна точка, играта развива доверието в родителите и гарантира сигурно забавление за цялото семейство.
Сигурни сме, че добре познавате това забавление, но все пак ето как се изпълнява правилно. Хванете бебето под коремчето като използвате едната ръка, за да предпазите детето. Нежно го повдигнете нагоре-надолу. Друга вариация на играта е да легнете по гръб и да хванете бебчето под мишници с лице към вас. Докато го вдигате нагоре и го отдалечавате, може да му се усмихвате, а като се спуска към вас – да го целувате.


3. Дий конче

Любимата ни игра от ранна детска възраст. Вече е подходящ момент да я покажете и на своето бебе. Играта развива уменията за баланс в детето, както и двигателния контрол. Преди да започнете с тази игра, трябва да сте сигурни, че детето може да контролира мускулите на врата си.
Като за начало седнете на стол и сложете бебето на коляното си. Леко движете крака си нагоре- адолу, като може в същото време да пеете. Когато усетите, че детето е готово и вие сте уверени, сложете го върху раменете си и се превърнете в истинско конче вихрогонче!

4. Дзак

Веднъж започнали тази игра, бързо ще разберете, че тя няма да омръзне скоро на вашето мъниче. Възможно е за първи път да го чуете как се смее с глас. Може да я включите в ежедневието на бебето още след третия месец. Ако не помните как се играе - веднага ви припомняме! Привлечете вниманието на бебето и веднага след това закрийте лицете си с длани и попитайте "Къде е мама?", махнете ръцете си и извикайте с приповдигнат тон: "Ето я!". Всички бебета намират тази игра за особено забавна и сами ще видите колко скоро бебето също ще се включи в нея като започне да "се крие" от вас.




Защо е важна тази игра -  спомага за изграждането на стабилна връзка между вас и бебето. Тя е много важна, тъй като представя на мъника концепцията за присъствието на предметите (предметите и хората съществуват, дори когато бебето не може да ги види).

5. Забавления с гимнастическа топка

Ако вашата гимнастическа топка събира прах, защото и тази година не започнахте с упражненията вкъщи, то сега е моментът да я извадите от килера и да я включите в забавленията с вашето бебче. Започнете с най-простите упражнения - седнете удобно на пода и поставете топката така, че лесно да я придържате с крака. Поставете бебето върху топката, като го придържате здраво под мишниците с две ръце. Започнете да правите леки и плавни движения напред и назад с топката. Наблюдавайте реакциите на детето - ако покаже страх, спрете упражнението. Ако се забавлява, продължете  още 2-3 минути. Подобни упражнения по корем, помагат на бебето да укрепи мускулите на гърба, раменете и врата.



Всъщност, упражненията с гимнастическа топка са толкова много, а същевременно и толкова полезни, че ще отделим специална статия за тях.

Очаквайте и статията ни с игри и активности с бебета от 6 до 9м. Приятна игра! ❤

Коментари

Популярни публикации от този блог

Сладки сънища за вашите мъници с консултант по детски сън

Поканиха ме на погача - ами сега?

Чао, Корона! Здравей, нов живот!